Youth IGF Turkey 2017

4. Youth IGF Turkey, 1. Medya Okuryazarlığı Forumu ve UN IGF 2018

Youth IGF Turkey 2018

Dördüncü Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth IGF Turkey), bu yıl 8 Kasım’da Medya Okuryazarlığı Derneği (MOD), Sarıyer Kent Konseyi, ISOC-TR’ve nic.tr Alan Adı Yönetimi’nin önemli katkılarıyla gerçekleşti. Açık gündem ve katılımcı çağrısıyla gerçekleşen bir günlük forum, ülkenin farklı illerinden 90’ın üzerinde katılım başvurusu aldı ancak bu yıl bütçe eksikliği nedeniyle seyahat desteği sağlanamadı ve gün içinde 25 katılımcı ağırladı.

İlk defa yeni teknolojileri programında barındıran forumda, “Veriye Dayalı Girişimcilik ve Yapay Zeka” Dr. Şebnem Özdemir, “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” Dr. Elif Küzeci, “Bilgisayar Ağları ve Güvenlik” Gökhan Akın, “Bilgiye Erişim ve İnternetin Örgütlenme Gücü” Emre Taşgın, “ICANN’e Giriş” Ozan Şahin, “Alan Adı Yönetimi” Çağlar Yeşilyurt, “Medya Okuryazarlığı” Cansu Coşan Aydemir, “İnternet Yönetişimi ve Gençlerin Süreçlere Katılımı” Su Sonia Herring tarafından sunuldu. Forum sonunda katılımcılarla açık oturum yapılan ve katılımcı sertifikaları takdim edilen forumun önümüzdeki yıl İstanbul harici bir ilde yapılması planlanıyor.

WhatsApp Image 2018-11-12 at 14.05.15

1. Medya Okuryazarlığı Forumu

Bu yıl ilk defa MOD, Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi, Youth IGF Turkey ve Samsung işbirliğiyle 9 Kasım’da gerçekleşen Medya Okuryazarlığı Forumu (MOF) 150’den fazla öğrenciyi ağırladı. Akademisyenlerle soru-cevap ile başlayan forum, öğleden sonra MOD Kurucu Başkanı Cansu Coşan Aydemir’in “Medya Okuryazarlığı” ve Youth IGF Turkey Koordinatörü Su Sonia Herring’in “İnternet Yönetişimi ve Dijital Hijyen” atölyeleri ile devam etti. Samsung’dan Cüneyt Bilgiç’in Siber Zorbalık sunumuyla sonlanan forumun alınan olumlu geri dönüşler üzerine her yıl düzenlenmesi planlanıyor.

WhatsApp Image 2018-11-09 at 13.07.33

UN IGF 2018

Youth IGF Turkey, 12-14 Kasım’da Paris’te, Fransa Başbakanı Emmanuel Macron ve 120’den fazla ülkenin devlet, özel sektör, sivil toplum, teknik komünite, akademi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen 13. IGF’te forum koordinatörü Su Sonia Herring tarafından temsil edildi. İnternet Yönetişiminde Gençlik Koalisyonu’nun (YCIG), Gençlerin IGF 2018’e Aktif Katılımı Calışma Grubu’nun başkanlığını yapan Herring; YCIG calıştayı, ulusal ve bölgesel IGF’lerin (NRIs) ‘İnternet Yönetişiminin Evrimi’ calıştayı ve her forumun son günü UN IGF Sekretaryası ve katılımcılar huzurunda gerçekleşen açık oturumda Youth IGF Turkey ve küresel gençliğin internet yönetişimi süreçlerinde aktif rol almasıyla ilgili sunum yaptı.

WhatsApp Image 2018-11-13 at 12.22.35

Herring, Paris’teki foruma katılan Avrupa Konseyi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Habitat Derneği temsilcilerine Youth IGF Turkey ve Türkiye’nin global IGF süreçlerindeki rolü hakkında bilgi verdi ve olası işbirlikleri hakkında görüşmelerde bulundu.

 

Raporun PDF formatı için Youth IGF Turkey 2018 Rapor.

Konuyla ilgili soru, görüş ve işbirliği önerileri için igfturkey@gmail.com veya s.sonia.h@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/IGFTurkey

Facebook: https://www.facebook.com/YouthIGFTurkiye/

 

 

İlgili raporlar ve linkler (İngilizce)

4. Youth IGF Turkey Programi: https://igfturkey.files.wordpress.com/2018/11/youth-igf-turkey-2018-program2.pdf
1. Medya Okuryazarligi Forumu: http://www.medipol.edu.tr/Etkinlik/2779/Medya-Okuryazarligi-Forumu-Guney-Kampus-B5-TV-Studyosu.aspx
YCIG Calistayi: https://dig.watch/sessions/youth-developing-youth-participation-igf
NRIs Internet Yonetisiminin Evrimi Calistayi: https://dig.watch/sessions/evolution-internet-governance-multistakeholder-approach
Macron IGF 2018 Acilis Konusmasi: https://techcrunch.com/2018/11/12/with-the-paris-call-macron-wants-to-limit-cyberattacks/

4. Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth IGF Turkey) Programı Belli Oldu!

4. Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth IGF Turkey) Konuşmacı Programı için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Youth IGF Turkey 2018 Program2

Konu önerisinde bulunmak ve foruma kayıt yaptırmak için tıklayın.

(Katılımcılara sertifika verilecektir.)

3. Youth IGF Turkey videomuz için tıklayın.

 

Youth IGF Turkey’den 4. Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu

4. Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth IGF Turkey) 8 Kasım’da Sarıyer Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde Medya Okuryazarlığı Derneği ve Sarıyer Kent Konseyi katkılarıyla gerçekleşiyor!

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth Internet Governance Forum Turkey) gündemini belirleme ve foruma katılma şansını kaçırma. İnternetin gündelik, özel ve profesyonel hayata dokunduğu her alanın konuşulacağı Youth IGF Turkey’de bu sene neler tartışılsın?

Dijital okuryazarlıktan, girişimciliğe, dijital güvenlikten, alan adı (.tr, .istanbul) yönetimine, yazılım etiğinden, dijital haklara uzanan geniş bir konu yelpazesini kapsayan internet yönetişimi (Internet governance) gündemi gençler için, gençler tarafından belirleniyor.

Özel sektör, akademi, sivil toplum, ve teknik komünitenin genç temsilcilerini bir araya getirerek her yıl internetle ilgili yeni trendleri, toplumsal etkileri, politikaları öğrenmeyi, tartışmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan 4. Youth IGF Turkey’e sen de katıl!

Konu önerisinde bulunmak ve foruma kayıt yaptırmak için tıklayın.

(Katılımcılara sertifika verilecektir.)

(Youth IGF Turkey’e kayıt ve katılım ücretsizdir, ancak salon kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle üniversite öğrencileri ve 30 yaş altı katılımcılara öncelik verilecektir.)

3. Youth IGF Turkey videomuz için tıklayın.

 

 

 

Youth IGF Türkiye’nin bu yılki toplantısına dair bilgiler

🌐100 üzeri başvuru arasından seçilen yaklaşık 30 kişi (cinsiyet dengesi gözetilerek) ile interneti konuşacağız.

🌐 Bu yıl ilk kez şehir dışı katılımcılara seyahat fonu sağlayarak İstanbul dışında yaşayan daha çok üniversite öğrencisine ulaştık.

🌐 Medya, Güvenlik, Erişim ve İnternet Yönetişimi’ne Giriş olarak belirlenen konu başlıkları kısa uzman sunumları sonrası açık oturum şeklinde devam edecek.

🌐 Forum sonrası, ülke gençliğinin temalara dair mesajları 18-21 Aralık’ta Cenevre’de gerçekleşecek küresel İnternet Yönetişimi Forumu’nda sunulacak.

🌐 Forumu ve aktiviteleri Twitter’da takip edin: @igfturkey

📍 Balkan Internet Yonetisimi Okulu’nun hazırladığı ‘Güneydoğu Avrupa İnternet Yönetişimi Raporu’nda ‘iyi uygulama’ olarak gösterileceğimizi öğrenmek bizleri daha da mutlu etti!

Katılım Çağrısı: Türkiye Gençlik İnternet Yönetişim Forumu 2017

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, sivil toplum, akademi, özel sektör, ve teknik toplumun genç temsilcilerini bir araya getirerek internetle ilgili trendleri, toplumsal etkileri, politikaları tartışmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan Youth IGF Turkey (Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu) bu sene 26 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek.

Ayrıntılar ve başvuru formunu linkte bulabilirsiniz:

https://goo.gl/forms/JuO1WbmHBctx6gWA3

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen, sivil toplum, akademi, özel sektör, ve teknik toplumun genç temsilcilerini bir araya getirerek internetle ilgili trendleri, toplumsal etkileri, politikaları tartışmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan Youth IGF Turkey’e sen de katıl!

‘Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu’ (Youth IGF Turkey) nedir?

İlki Eylül 2015’te ve ikincisi Aralık 2016’da Türkiye Avrupa Vakfı ve Network of European Digital Youth işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu, ülke gençlerinin internetle ilgili konulara dair ulusal, bölgesel ve küresel seviyelerdeki tartışmalara aktif katılımını arttırmayı amaçlıyor.

Üçüncüsü, bu yıl Kasım’ın son haftası gerçekleşecek etkinlik öncesinde gündemi açık çağrı ile belirlenen forumdan çıkan yerel gençlik mesajları, 18-21 Aralık tarihleri arasında Cenevre’de 12.si gerçekleşecek Birleşmiş Milletler IGF toplantısında, dünyanın dört bir yanındaki gençlik forumlarının mesajlarıyla beraber sunulacak ve tartışılacak.

Yılın teması “Internetin Gençler Üzerindeki Toplumsal Etkileri” ve üç ana oturumun başlıkları sırasıyla Medya, Güvenlik ve Erişim.

Seyahat Desteği

İstanbul dışından sınırlı sayıda katılımcıya gidiş-geliş yolculuk ve bir gecelik konaklama desteği sağlanacaktır. Lütfen seyahat desteği talebinizi form sonunda belirtin.

Destek veren kuruluşlar

ISOC-TR (İnternet Derneği)
Internet Society Turkey Chapter
nic.tr (.tr Alan Adları) Yönetimi
Türkiye Avrupa Vakfı

*Kişisel bilgileriniz, başvuru değerlendirme komitesi dışında üçüncü kişiler ve kurumlarla paylaşılmayacaktır.

Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu 2017 Gündemi

Gündem belirlemede katılımcıların önerileri alınıyor. Tek soruluk, 30 saniyelik bir anket çalışması.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth Internet Governance Forum Turkey) gündemini belirleme şansını kaçırma. İnternetin gündelik, özel ve profesyonel hayata dokunduğu her alanın konuşulacağı Youth IGF Turkey’de bu sene neler konuşulsun?

Dijital ekonomiden, girişimciliğe, dijital hijyenden, alan adı (.tr, .istanbul) yönetimine, yazılım etiğinden, dijital haklara uzanan geniş bir konu yelpazesini kapsayan internet yönetişimi (internet governance) gündemi gençler için, gençler tarafından belirleniyor.

Özel sektör, akademi, sivil toplum, ve teknik komünitenin genç temsilcilerini bir araya getirerek her yıl internetle ilgili yeni trendleri, toplumsal etkileri, politikaları öğrenmeyi, tartışmayı ve bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan Youth IGF Turkey’e sen de katıl!

 

https://tr.surveymonkey.com/r/QPTZCPG

Youth IGF Turkey 2016 has been held in Istanbul

Youth IGF Turkey meeting has been held in Istanbul for a second time this year, with the coordination of Turkey-Europe Foundation as part of Network of European Digital Youth partnership. Pirate Party MEP Julia Reda has sent a message to the forum meeting prior to the event, and her statement was also forwarded to participants:

“Dear participants of the Turkish Youth IGF! In times like these, safeguarding our ability to communicate openly over the Internet is more important than ever. People around the world are sharing the same struggles and can gain so much from being connected. As the only representative of the Pirate Party in the European Parliament, I am fighting for digital rights and universal access to knowledge and culture. Nothing is more encouraging than seeing that young people around the world are thinking about what the web of the future should look like, and who use technology in creative ways to improve their lives. I hope that your discussions will be fruitful and empowering. I send all my best wishes from Brussels to Istanbul!”

–Julia Reda, Pirate Party MEP

 

There were three sessions at this year’s event, e-entrepreneurship, data, and rights on the net.

First session was on e-entrepreneurship, and Canan Döşlü of Kidimami App has presented her business as a start up, the discussion focused on opportunities and hardships in investments and starting a business in Turkey. Later Gökhan Biçici of Dokuz8 Citizen-Journalism News Agency talked about the media in Turkey and need for citizen-based initiatives, expanding the circle of network and building trust among readers.

Professor Aslı Telli Aydemir also briefly mentioned Güniversite initiative, designed to give e-trainings and online lectures to people, at university level by academics without time and place limitations.

-Güniversite: http://www.guniversite.com

During the discussion on the first session, Jeremy Rifkin’s “Zero Marginal Cost Society” talk was mentioned and commons network was brought up:

Another reference that was mentioned is Turkish economist Selçuk Şirin’s TED Talk focusing on the importance of having a dream for innovative and creative economy, rather than only labor-based production systems:

As a final statement in the e-entrepreneurship, there was also mention of an important topic of last year’s Youth IGF, when there was a session on fact-checking and verification of news sources. There was a participant from “Doğruluk Payı” (Some Truth) at the IGF and Teyit.org (a recent initiative set up to verify news) has been mentioned.

-Doğruluk Payı http://www.dogrulukpayi.com

-teyit.org https://teyit.org

Afternoon session started with the first topic of Data. Two lawyers who are also Youth IGF Turkey organization committee Bentley Yaffe and Selin Kaledelen have opened the discussion. Among the topics discussed in this session were especially storage of data by private and state sources, uses of data, advertising, data-leaks and hacking, underage presence and protection of underage children’s information online were significant.

There was also mention of Manuel Castells’ “Network Society” works and writings in this session.

Finally, as part of data and protection of private data, the “right to be forgotten” was talked of, starting with the case of Mario Costeja Gonzalez and addressing the issue from a right to information Vs. right to be forgotten aspect regarding more recent examples.

Third and last session was on Rights on the Net, and opening remarks were made by activist Murat Çekiç who talked of his knowledge and experiences on right to exist on the internet beyond rights-advocacy. Under this title there were discussions on anti-LGBTI censorship online, nationalization on the net, internet nostalgia, as well as hate speech and free expression.

Final remarks mentioned the repeated will to initiate a National IGF for 2017, which has not been possible due to many reasons in 2016; and monthly digital talks initiating a deeper discussion for each sub-topic in the coming year as well as having extended relations in terms of approaching digital issues from multidisciplinary perspectives.

 

TAV-Youth IGF Turkey II

 

Youth IGF Turkey has been held for the first time in Istanbul

The annual forum on internet governance that is organized by the United Nations and has taken place in Istanbul in the year 2014, Internet Governance Forum (IGF), with its youth organization has been organized for the first time in Turkey, Istanbul. The forum that has had four main sessions on Internet Governance, Mass Data, Media Literacy, and Anonimity, has been organized by the Turkey European Foundation.

Youth IGF events that are taking place in five countries (Austria, Germany, Netherlands, Sweden, Turkey) with the coordination of Network of European Digital Youth (NERDY), has been organized for the first time in Istanbul, Turkey on September 5th, 2015 at Istanbul Bilgi University’s Social Incubation Center with the participation of young people from Turkey and representatives from Turkey and Europe. Among the participants were students, NGO representatives, volunteers, activists, and young professionals. Turkey European Foundation has been a partner organization in the consortium that is organizing Youth IGF events across Europe, and has led this event in Istanbul. The participants have expressed their opinions and indulged into discussions at the four main sessions of the event on “Internet Governance”, “Mass Data”, “Media Literacy” and “Anonimity”, and whole day was moderated by Gürkan Özturan of the Turkey European Foundation.

At the sessions where participants engaged in extensive and in-depth discussions, the decision to organize a National IGF has been taken. Moreover, one of the participants will take his/her place at the preparation meeting to take place in the Netherlands as well as the global IGF which will take place in Brazil.