4. Youth IGF Turkey, 1. Medya Okuryazarlığı Forumu ve UN IGF 2018

Youth IGF Turkey 2018

Dördüncü Türkiye Gençlik İnternet Yönetişimi Forumu (Youth IGF Turkey), bu yıl 8 Kasım’da Medya Okuryazarlığı Derneği (MOD), Sarıyer Kent Konseyi, ISOC-TR’ve nic.tr Alan Adı Yönetimi’nin önemli katkılarıyla gerçekleşti. Açık gündem ve katılımcı çağrısıyla gerçekleşen bir günlük forum, ülkenin farklı illerinden 90’ın üzerinde katılım başvurusu aldı ancak bu yıl bütçe eksikliği nedeniyle seyahat desteği sağlanamadı ve gün içinde 25 katılımcı ağırladı.

İlk defa yeni teknolojileri programında barındıran forumda, “Veriye Dayalı Girişimcilik ve Yapay Zeka” Dr. Şebnem Özdemir, “Kişisel Verileri Koruma Kanunu” Dr. Elif Küzeci, “Bilgisayar Ağları ve Güvenlik” Gökhan Akın, “Bilgiye Erişim ve İnternetin Örgütlenme Gücü” Emre Taşgın, “ICANN’e Giriş” Ozan Şahin, “Alan Adı Yönetimi” Çağlar Yeşilyurt, “Medya Okuryazarlığı” Cansu Coşan Aydemir, “İnternet Yönetişimi ve Gençlerin Süreçlere Katılımı” Su Sonia Herring tarafından sunuldu. Forum sonunda katılımcılarla açık oturum yapılan ve katılımcı sertifikaları takdim edilen forumun önümüzdeki yıl İstanbul harici bir ilde yapılması planlanıyor.

WhatsApp Image 2018-11-12 at 14.05.15

1. Medya Okuryazarlığı Forumu

Bu yıl ilk defa MOD, Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi, Youth IGF Turkey ve Samsung işbirliğiyle 9 Kasım’da gerçekleşen Medya Okuryazarlığı Forumu (MOF) 150’den fazla öğrenciyi ağırladı. Akademisyenlerle soru-cevap ile başlayan forum, öğleden sonra MOD Kurucu Başkanı Cansu Coşan Aydemir’in “Medya Okuryazarlığı” ve Youth IGF Turkey Koordinatörü Su Sonia Herring’in “İnternet Yönetişimi ve Dijital Hijyen” atölyeleri ile devam etti. Samsung’dan Cüneyt Bilgiç’in Siber Zorbalık sunumuyla sonlanan forumun alınan olumlu geri dönüşler üzerine her yıl düzenlenmesi planlanıyor.

WhatsApp Image 2018-11-09 at 13.07.33

UN IGF 2018

Youth IGF Turkey, 12-14 Kasım’da Paris’te, Fransa Başbakanı Emmanuel Macron ve 120’den fazla ülkenin devlet, özel sektör, sivil toplum, teknik komünite, akademi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen 13. IGF’te forum koordinatörü Su Sonia Herring tarafından temsil edildi. İnternet Yönetişiminde Gençlik Koalisyonu’nun (YCIG), Gençlerin IGF 2018’e Aktif Katılımı Calışma Grubu’nun başkanlığını yapan Herring; YCIG calıştayı, ulusal ve bölgesel IGF’lerin (NRIs) ‘İnternet Yönetişiminin Evrimi’ calıştayı ve her forumun son günü UN IGF Sekretaryası ve katılımcılar huzurunda gerçekleşen açık oturumda Youth IGF Turkey ve küresel gençliğin internet yönetişimi süreçlerinde aktif rol almasıyla ilgili sunum yaptı.

WhatsApp Image 2018-11-13 at 12.22.35

Herring, Paris’teki foruma katılan Avrupa Konseyi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Habitat Derneği temsilcilerine Youth IGF Turkey ve Türkiye’nin global IGF süreçlerindeki rolü hakkında bilgi verdi ve olası işbirlikleri hakkında görüşmelerde bulundu.

 

Raporun PDF formatı için Youth IGF Turkey 2018 Rapor.

Konuyla ilgili soru, görüş ve işbirliği önerileri için igfturkey@gmail.com veya s.sonia.h@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/IGFTurkey

Facebook: https://www.facebook.com/YouthIGFTurkiye/

 

 

İlgili raporlar ve linkler (İngilizce)

4. Youth IGF Turkey Programi: https://igfturkey.files.wordpress.com/2018/11/youth-igf-turkey-2018-program2.pdf
1. Medya Okuryazarligi Forumu: http://www.medipol.edu.tr/Etkinlik/2779/Medya-Okuryazarligi-Forumu-Guney-Kampus-B5-TV-Studyosu.aspx
YCIG Calistayi: https://dig.watch/sessions/youth-developing-youth-participation-igf
NRIs Internet Yonetisiminin Evrimi Calistayi: https://dig.watch/sessions/evolution-internet-governance-multistakeholder-approach
Macron IGF 2018 Acilis Konusmasi: https://techcrunch.com/2018/11/12/with-the-paris-call-macron-wants-to-limit-cyberattacks/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s